Folders |
2018 Results - Seminole TwilightPublished by
Results: PrimeTime Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Seminole Twilight - 5/4/2018
Mike Long Track
Florida State University - Tallahassee, FL
Results
Event 19 Women Hammer Throw
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Men and Women will compete together
Collegiate: C 74.53m 4/6/2018 Maggie Ewen, Arizona State
Facility: F 68.58m 2016 Veronika Kanuchova, Unattached
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Veronika Kanuchova JR Unattached 62.81m 206-01
FOUL 61.52m 59.88m FOUL 62.81m FOUL
2 Jessie Droogsma SO South Alabam 50.67m 166-03
FOUL 50.67m 49.58m FOUL FOUL 49.24m
-- Brianna Dent JR Columbus St. ND
ND ND ND
-- Christina Isenard JR Embry-Riddle ND
ND ND ND
Event 39 Men Hammer Throw
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Men and Women will compete together
Collegiate: C 81.94m 5/19/1995 Balazs Kiss, USC
Facility: F 71.52m 2016 Hilmar Orn Jonsson, Virginia
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kameren Morgan JR Birmingham-S 59.36m 194-09
FOUL 56.50m 59.36m 57.34m 56.91m 57.66m
2 Zachery Farner SR Embry-Riddle 55.34m 181-07
52.87m FOUL 52.79m 55.34m 52.93m FOUL
3 Michael Haynes JR Embry-Riddle 45.64m 149-09
FOUL 42.46m 45.64m FOUL 44.38m 43.91m
-- Tariq Hallman SO Florida Memo ND
ND ND ND
-- Rufus Wiggins SR Florida Memo ND
ND ND ND
-- Brandon Bryan FR Columbus St. ND
ND ND ND
-- Frank Aird SO Florida Memo ND
ND ND ND
Event 20 Women Javelin Throw
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 62.19m 6/9/2016 Maggie Malone, Texas A&M
Facility: F 58.64m 2015 Irena Sediva, Virginia Tech
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Laura Paredes FR Florida Stat 48.95m 160-07
47.90m FOUL 48.95m 47.01m 47.72m FOUL
2 Kayla Maczuga SO Florida Stat 44.57m 146-03
44.20m 40.38m 44.57m 41.10m 42.11m FOUL
3 Khadija Williams SO Albany State 33.61m 110-03
FOUL 26.84m 32.93m 33.61m 31.94m FOUL
4 Sarah Ruck JR Brewton-Park 28.29m 92-10
27.54m 26.84m 28.29m 25.02m PASS 28.22m
Event 40 Men Javelin Throw
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 89.10m 3/24/1990 Patrik Boden, Texas
Facility: F 81.03m 2016 Curtis Thompson, Mississippi State
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Luke Ballard FR Birmingham-S 59.85m 196-04
FOUL 59.85m FOUL 58.10m FOUL 57.95m
2 CJ LeCroy FR Birmingham-S 56.23m 184-06
53.22m 56.12m 56.19m FOUL 56.23m 55.10m
3 Conor McClain SO Florida Stat 55.79m 183-00
55.79m 53.31m 53.01m FOUL 52.37m 53.09m
4 Conner Flynn SO Florida Stat 51.62m 169-04
51.62m 51.58m FOUL 49.09m 49.22m FOUL
5 Arthur Prevost FR Keiser Unive 49.31m 161-09
FOUL 41.47m 45.10m 45.80m 49.23m 49.31m
6 Nick Peters SR Embry-Riddle 47.38m 155-05
41.92m 41.11m FOUL 45.54m 47.38m 43.04m
Event 14 Women Pole Vault
=================================================================================
Progressions: 3.35, 3.45, 3.55 +10cm
Collegiate: C 4.72m 5/15/2015 Sandi Morris, Arkansas
Facility: F 4.47m 2010 Lacy Janson, Nike
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nicole Breske SO Florida Stat 3.86m 12-08.00
3.36 3.46 3.56 3.66 3.76 3.86 3.96 4.01
PPP PPP PPP XO PPP XO PPP XXX
2 Louisa Washburn SO North Florid 3.76m 12-04.00
3.36 3.46 3.56 3.66 3.76 3.86
PPP PPP PPP PPP O XXX
3 Megan James SR South Alabam 3.76m 12-04.00
3.36 3.46 3.56 3.66 3.76 3.86 3.96
XO PPP O PPP XO PPP XXX
4 Olivia Ogles FR Florida Stat 3.46m 11-04.25
3.36 3.46 3.56
O O XXX
5 Summer Schafers SO Florida Stat 3.36m 11-00.25
3.36 3.46
O XXX
6 Brianna Law JR Nova Southea 3.36m 11-00.25
3.36 3.46
XO XXX
-- Elizabeth Eversole SR Florida Stat NH
3.36
XXX
Event 34 Men Pole Vault
=================================================================================
Progressions: 3.71, 3.86, 4.01, 4.16, 4.31, 4.46, 4.61 +10cm
Collegiate: C 5.98m 5/25/1995 Lawrence Johnson, Tennessee
Facility: F 5.65m 1992 Jeff Bray, Florida State
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 David Shepherd SR Unattached 5.01m 16-05.25
3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 4.61 4.71 4.81 4.91 5.01 5.16
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
2 Theo Mancheron SR HBA / NIKE 4.71m 15-05.50
3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 4.61 4.71 4.81
PPP PPP PPP O O XO O O XXX
3 Daniel Cashdollar SR Embry-Riddle 4.61m 15-01.50
3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 4.61 4.71
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XXX
4 Connor Allred FR South Alabam 4.46m 14-07.50
3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 4.61
PPP PPP PPP XO XO XXO XXX
5 Mark Bertrand FR Embry-Riddle 4.16m 13-07.75
3.71 3.86 4.01 4.16 4.31
PPP PPP PPP XXO XXX
6 Arthur Prevost FR Keiser Unive 4.01m 13-01.75
3.71 3.86 4.01 4.16
PPP PPP XXO XXX
7 Andrew Kelly FR Columbus St. 3.86m 12-08.00
3.71 3.86 4.01
PPP XXO XXX
-- Sebastian Moreno SO Unattached NH
3.71 3.86 4.01
PPP PPP XXX
-- Ronald Garcia FR Brewton-Park NH
3.71
XXX
-- Peter Bennett JR Columbus St. NH
3.71 3.86 4.01 4.16
PPP PPP PPP XXX
-- Nathan Chapman JR Columbus St. NH
3.71 3.86
PPP XXX
Event 16 Women Triple Jump
======================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 14.53m 6/11/2016 Kenturah Orji, Georgia
Facility: F 14.04m 2018 Kimberly Williams, Adidas
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Amira Bendrif SR Nova Southea 11.95m -0.9 39-02.50
11.82m(-0.0) 11.95m(-0.9) 11.90m(0.5) FOUL 11.89m(+0.0) 11.65m(-1.9)
2 Nekeima Obike FR Florida Memo 11.63m -0.9 38-02.00
11.23m(-1.8) 11.29m(-1.9) FOUL 11.60m(-1.5) FOUL 11.63m(-0.9)
3 Jazmine Elleston SR Nova Southea 11.63m -1.4 38-02.00
FOUL FOUL FOUL 11.63m(-1.4) FOUL 11.48m(-1.4)
4 Felicia Frimpong SO Keiser Unive 11.15m +0.0 36-07.00
11.15m(+0.0) 11.09m(-1.2) 11.09m(-1.1) 11.00m(+0.0) PASS PASS
-- Malecha Cousar JR Unattached FOUL
FOUL FOUL PASS FOUL PASS PASS
Event 36 Men Triple Jump
======================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 17.57m 6/5/1982 Keith Connor, SMU
Facility: F 17.23m 2008 Rafeeq Curry, Unattached
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Ashton Butler JR Florida Stat 15.10m NWI 49-06.50
PASS 14.89m(-0.7) 15.10m(-0.0) 14.98m(-1.2) FOUL 15.00m(-1.2)
2 Dashaun Morgan FR Montevallo 14.27m -0.1 46-10.00
FOUL 14.22m(-1.1) 14.26m(-2.0) 13.85m(+0.0) 14.27m(-0.1) 14.24m(-0.7)
3 Abner O'Brien JR Berry 12.35m NWI 40-06.25
11.87m(-1.4) 11.82m(-1.1) 12.11m(-0.7) 12.22m(-1.5) 11.82m(-0.6) 12.35m(-0.0)
Event 17 Women Shot Put
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Men and Women will compete together
Collegiate: C 19.33m 6/9/2016 Raven Saunders, Mississippi
Facility: F 18.71m 2010 Mariam Kevkhishvilli, Florida
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Merari Coronado FR Embry-Riddle 13.98m 45-10.50
13.98m 13.65m 13.32m 13.54m 13.03m 13.00m
2 Angeline Smit FR South Alabam 13.16m 43-02.25
12.95m 12.81m FOUL FOUL 13.02m 13.16m
3 Christina Isenard JR Embry-Riddle 12.76m 41-10.50
12.72m 12.41m 12.76m 12.20m 12.08m FOUL
4 Grete Griffin Unattached 12.01m 39-05.00
10.94m 12.00m FOUL 12.01m FOUL 11.66m
Event 37 Men Shot Put
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Men and Women will compete together
Collegiate: C 22.00m 6/3/1995 John Godina, UCLA
Facility: F 21.45m 2009 Dorian Scott, Unattached
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Austin Droogsma SR Florida Stat 20.09m 65-11.00
20.09m FOUL 19.55m PASS PASS PASS
2 Cole Upthegrove Unattached 14.87m 48-09.50
13.75m 13.96m FOUL FOUL 14.87m 13.95m
3 Jed Woodward JR Berry 14.08m 46-02.50
13.20m 13.49m FOUL FOUL 13.52m 14.08m
4 Marquis Davis SO Albany State 14.05m 46-01.25
12.92m FOUL 14.05m 13.82m FOUL FOUL
5 Lonnie Marts JR Embry-Riddle 13.79m 45-03.00
13.25m 13.32m 13.27m FOUL 13.79m 13.28m
6 Parker Dasher FR Brewton-Park 13.68m 44-10.75
13.68m 13.53m 13.67m 12.80m 13.32m 13.52m
7 Arthur Prevost FR Keiser Unive 11.36m 37-03.25
FOUL 11.36m FOUL
Event 18 Women Discus Throw
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 67.48m 4/26/1981 Meg Ritchie, Arizona
Facility: F 60.62m 2016 Kellion Knibb, Florida State
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ieva Zarankaite SR Florida Stat 52.95m 173-09
FOUL 52.95m 51.11m PASS PASS PASS
2 Gleneve Grange SR Florida Stat 50.09m 164-04
48.71m FOUL FOUL 48.97m FOUL 50.09m
3 Angeline Smit FR South Alabam 44.48m 145-11
43.28m 44.48m FOUL 44.20m FOUL 43.37m
4 Phoebe Gustely FR Embry-Riddle 41.67m 136-08
41.67m 40.52m 40.66m 41.49m 40.65m FOUL
5 Ashley Harrell SO Albany State 40.97m 134-05
38.39m 40.97m FOUL 39.10m FOUL 38.75m
6 Brianna Dent JR Columbus St. 34.96m 114-08
FOUL 34.93m 34.96m FOUL FOUL 34.45m
Event 38 Men Discus Throw
=================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 67.66m 5/29/2004 Hannes Hopley, SMU
Facility: F 64.41m 1986 Brad Cooper, Bahamas TC
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 jared thomas Unattached 54.86m 180-00
FOUL 52.76m FOUL FOUL 54.86m 53.23m
2 Austin Droogsma SR Florida Stat 53.13m 174-04
52.19m 53.13m FOUL PASS PASS PASS
3 Fred Jones JR Florida Stat 50.31m 165-01
50.31m 49.81m 48.83m 47.99m 49.73m 50.01m
4 Zachery Farner SR Embry-Riddle 48.97m 160-08
47.99m 48.85m 47.74m 48.97m FOUL 47.09m
5 Michael Haynes JR Embry-Riddle 47.33m 155-03
44.48m 47.33m 45.97m 46.11m 47.10m 47.33m
6 Marquis Davis SO Albany State 42.57m 139-08
42.57m FOUL FOUL FOUL FOUL 41.08m
-- Tom Idowu JR Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Edward Shelikoff FR Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 13 Women High Jump
=================================================================================
Progressions: 1.57, 1.62, 1.67 +3cm
Collegiate: C 1.99m 5/11/2013 Brigetta Barrett, Arizona
Facility: F 1.95m 2005 Chaunte Howard, Georgia Tech
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Barbara Bitchoka C.A.N.I 1.73m 5-08.00
1.57 1.62 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP O O O O XXX
2 Kayla Maczuga SO Florida Stat 1.73m 5-08.00
1.57 1.62 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP O XO O O XXX
3 Alyssa Young SR North Florid 1.73m 5-08.00
1.57 1.62 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP O O O XXO XXX
4 Eleonora Omoregie SO Florida Stat 1.70m 5-07.00
1.57 1.62 1.67 1.70 1.73
PPP PPP PPP XO XXX
5 Hannah Welsh SR Florida Stat 1.67m 5-05.75
1.57 1.62 1.67 1.70
PPP XO O XXX
6 Safia Morgan SO Florida Stat 1.62m 5-03.75
1.57 1.62 1.67
PPP O XXX
7 Grete Griffin Unattached 1.62m 5-03.75
1.57 1.62 1.67
PPP XO XXX
8 Ukeyvia Beckwith FR Embry-Riddle 1.62m 5-03.75
1.57 1.62 1.67
XO XO XXX
Event 33 Men High Jump
=================================================================================
Progressions: 1.90, 1.95, 2.00, 2.05, 2.08 +3cm
Collegiate: C 2.38m 6/3/1989 Hollis Conway, Louisiana-Lafayette
Facility: F 2.30m 1997 Jason Richardson, South Carolina
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 James Harris SR Unattached 2.22m 7-03.25
1.90 1.95 2.00 2.05 2.08 2.11 2.14 2.18 2.20 2.22 2.26
O OPP PPP XO XO PPP O O PPP XXO XXX
2 Corion Knight SR Florida Stat 2.18m 7-01.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.08 2.11 2.14 2.18 2.20 2.22
PPP PPP PPP PPP XXO PPP XXO XO PPP XXX
3 Cervantes Jackson JR Albany State 2.14m 7-00.25
1.90 1.95 2.00 2.05 2.08 2.11 2.14 2.18
PPP O O O XO O XO XXX
4 Bobby Harris JR North Florid 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.08
PPP O O XO XXX
5 Hans Lafleur C.A.N.I 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.08
XO O O XO XXX
6 Qayyim Ali Unattached 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.08
PPP XO XXO XO XXX
7 Connor Guinn FR Embry-Riddle 1.90m 6-02.75
1.90 1.95
XXO XXX
-- Julian Pita FR St. Thomas ( NH
1.90
XXX
Event 9 Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Collegiate: C 12.39 6/8/2013 Brianna Rollins, Clemson
Facility: F 12.70 2008 Queen Harrison, Virginia Tech
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Grete Griffin Unattached 14.07 +0.0
2 Hunter Chavarry JR Montevallo 14.59 +0.0
3 Keyasia Williams FR Brewton-Park 18.39 +0.0
Event 29 Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
Collegiate: C 13.00 5/6/1979 Renaldo Negemiah, Maryland
Facility: F 13.21 2008 Jason Richardson, South Carolina
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Trey Cunningham FR Florida Stat 13.57 0.6
2 Chris Grinley SO Keiser Unive 14.13 0.6
3 Tyricke Dickens FR Florida Stat 14.38 0.6
4 Connor Guinn FR Embry-Riddle 15.54 0.6
Event 5 Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Collegiate: C 3:59.90 6/7/2009 Jenny Barringer, Colorado
Facility: F 4:11.91 2016 Megan Moye, NC State
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kristen Metcalfe JR Embry-Riddle 4:22.54
52.490 (52.490) 2:03.485 (1:10.996) 3:13.874 (1:10.389)
4:22.531 (1:08.657)
2 Militsa Mircheva JR Florida Stat 4:26.19
52.416 (52.416) 2:03.707 (1:11.291) 3:14.094 (1:10.388)
4:26.187 (1:12.094)
3 Emily Edwards SR Florida Stat 4:29.57
52.815 (52.815) 2:04.155 (1:11.341) 3:16.826 (1:12.671)
4:29.570 (1:12.744)
4 Hailey Hendry SO Florida Stat 4:40.79
55.079 (55.079) 2:08.795 (1:13.717) 3:23.537 (1:14.742)
4:40.785 (1:17.248)
5 Sarah Edens JR Embry-Riddle 4:47.22
55.277 (55.277) 2:11.715 (1:16.438) 3:28.803 (1:17.088)
4:47.219 (1:18.416)
6 Lemi Wutz FR SCAD Savanna 4:47.81
55.713 (55.713) 2:12.372 (1:16.660) 3:30.898 (1:18.526)
4:47.810 (1:16.912)
7 Alexis Bible SO Tampa 4:49.01
53.742 (53.742) 2:09.646 (1:15.904) 3:29.917 (1:20.272)
4:49.008 (1:19.092)
8 Lauren Csubak JR Saint Leo 4:50.18
53.646 (53.646) 2:08.728 (1:15.083) 3:27.164 (1:18.436)
4:50.177 (1:23.013)
9 Nicole Kvitkauskaus JR Embry-Riddle 4:59.04
56.100 (56.100) 2:13.611 (1:17.512) 3:35.610 (1:21.999)
4:59.040 (1:23.431)
10 Katherine Kuhn SO Florida Stat 5:01.38
56.331 (56.331) 2:15.603 (1:19.273) 3:37.763 (1:22.160)
5:01.379 (1:23.616)
11 Shannon Turner FR Florida Stat 5:04.80
56.145 (56.145) 2:14.615 (1:18.470) 3:39.696 (1:25.082)
5:04.795 (1:25.100)
12 Kayla Sullivan SR Tampa 5:09.41
54.832 (54.832) 2:13.343 (1:18.512) 3:38.804 (1:25.461)
5:09.403 (1:30.599)
13 Miranda Taylor FR Augusta 5:18.66
55.846 (55.846) 2:19.728 (1:23.883) 3:50.792 (1:31.064)
5:18.656 (1:27.864)
14 Elizabeth Cobb JR Florida Stat 5:28.24
57.518 (57.518) 2:22.422 (1:24.904) 3:54.314 (1:31.892)
5:28.238 (1:33.924)
15 Mollie Golicher FR Florida Stat 5:52.86
1:05.126 (1:05.126) 2:39.789 (1:34.664) 4:18.701 (1:38.912)
5:52.852 (1:34.152)
-- Maudie Skyring SO Florida Stat DNF
52.217 (52.217) 2:03.229 (1:11.012)
Event 25 Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Collegiate: C 3:35.01 4/20/2018 Josh Kerr, New Mexico
Facility: F 3:40.22 2008 Andrew Bumbalough, Georgetown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Calahan Warren SO Embry-Riddle 3:47.33
45.888 (45.888) 1:47.648 (1:01.761) 2:48.090 (1:00.442)
3:47.324 (59.235)
2 Michael Callegari JR Florida Stat 3:48.57
45.675 (45.675) 1:47.924 (1:02.250) 2:48.824 (1:00.900)
3:48.570 (59.747)
3 David Barney SR Florida Stat 3:51.14
45.231 (45.231) 1:47.232 (1:02.001) 2:47.860 (1:00.628)
3:51.140 (1:03.281)
4 Istvan Szogi JR Florida Stat 3:51.70
45.425 (45.425) 1:47.428 (1:02.004) 2:49.629 (1:02.201)
3:51.694 (1:02.065)
5 Griff Graves Unattached 3:51.99
45.040 (45.040) 1:46.978 (1:01.938) 2:49.317 (1:02.340)
3:51.986 (1:02.669)
6 Thomas Hogarty SR Florida Stat 3:56.14
46.092 (46.092) 1:48.596 (1:02.505) 2:52.141 (1:03.545)
3:56.136 (1:03.995)
7 Charles Asouzu SO Columbus St. 3:59.94
48.336 (48.336) 1:52.152 (1:03.816) 2:57.406 (1:05.255)
3:59.937 (1:02.532)
8 Constantine Stathis SR Unattached 4:03.01
48.096 (48.096) 1:53.000 (1:04.904) 2:58.914 (1:05.915)
4:03.005 (1:04.092)
9 Jacob Poston FR Augusta 4:03.18
49.471 (49.471) 1:53.988 (1:04.517) 2:59.592 (1:05.604)
4:03.180 (1:03.589)
10 Stephen Dietz SR Embry-Riddle 4:13.59
46.784 (46.784) 1:50.640 (1:03.856) 3:00.420 (1:09.780)
4:13.583 (1:13.163)
11 Peterley Louis FR St. Thomas ( 4:19.05
49.907 (49.907) 1:57.095 (1:07.188) 3:07.964 (1:10.870)
4:19.041 (1:11.077)
12 Jimmie Wilborn Unattached 4:24.88
49.786 (49.786) 1:57.171 (1:07.385) 3:09.364 (1:12.194)
4:24.879 (1:15.515)
-- Michael Hall JR Florida Stat DNF
44.559 (44.559) 1:46.551 (1:01.992) 2:47.163 (1:00.612)
Event 15 Women Long Jump
======================================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 6.99m 5/4/1985 Jackie Joyner-Kersee, UCLA
Facility: F 6.57m 1986 Esmeralda Garcia, Florida State
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Lia King SR Nova Southea 5.71m 2.1 18-09.00
5.71m(2.1) 5.49m(1.4) 5.49m(0.9) 5.71m(1.9) 5.67m(0.4) 5.44m(1.0)
2 Felicia Frimpong SO Keiser Unive 5.63m 1.3 18-05.75
4.96m(1.5) 5.63m(1.3) 5.03m(0.3) 5.51m(1.7) 5.31m(0.6) 5.14m(+0.0)
3 Daisha Brown JR Embry-Riddle 5.14m 0.8 16-10.50
FOUL 5.14m(0.8) FOUL 4.76m(0.5) FOUL FOUL
4 Nekeima Obike FR Florida Memo 5.11m 1.4 16-09.25
FOUL 5.08m(1.2) 5.11m(1.4) FOUL FOUL 5.04m(1.4)
Event 35 Men Long Jump
======================================================================================
Top 9 Advance to Final
Collegiate: C 8.74m 4/2/1994 Erick Walder, Arkansas
Facility: F 8.40m 1982 Larry Myricks, Unattached
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Kenneth Fisher SR Florida Stat 7.40m +0.0 24-03.50
FOUL FOUL 6.69m(0.1) 7.40m(+0.0) FOUL FOUL
2 Shon Pratcher FR Montevallo 7.16m +0.0 23-06.00
6.71m(0.1) 6.78m(1.0) 7.13m(0.9) 6.88m(0.3) FOUL 7.16m(+0.0)
3 Jacore Irving FR Florida Stat 7.10m 0.8 23-03.50
7.10m(0.8) 7.01m(0.1) 6.85m(0.8) 6.73m(+0.0) 6.96m(-0.1) 7.02m(+0.0)
4 Timothy Farish SR Montevallo 6.82m 1.5 22-04.50
FOUL FOUL 6.82m(1.5) 6.77m(-0.7) FOUL 6.81m(+0.0)
5 Julian Pita FR St. Thomas ( 6.71m 1.6 22-00.25
6.71m(1.6) 6.62m(+0.0) FOUL 5.98m(+0.0) 6.40m(+0.0) 6.39m(+0.0)
6 Dashaun Morgan FR Montevallo 6.69m +0.0 21-11.50
6.59m(1.1) 6.69m(+0.0) 6.62m(0.7) 6.18m(+0.0) 6.54m(+0.0) 6.69m(+0.0)
7 Mikese Morse SR Unattached 6.61m +0.0 21-08.25
FOUL FOUL 6.59m(1.4) 6.55m(+0.0) 6.61m(+0.0) FOUL
8 Anthony Gamble SO Unattached 6.57m 0.2 21-06.75
FOUL FOUL 6.57m(0.2) FOUL 6.52m(+0.0) FOUL
9 Lonnie Marts JR Embry-Riddle 6.50m 1.5 21-04.00
FOUL 6.50m(1.5) FOUL
-- Connor Guinn FR Embry-Riddle FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 11 Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Collegiate: C 42.12 4/29/2017 LSU/Oregon
Facility: F 43.18 2008 Texas A&M
Lucas, Facey, Adeoti, George
School Finals Points
=======================================================================
1 Columbus St. 47.53
1) Shanila Chapman SR 2) Mya Jackson FR
3) Paris Warner SO 4) Jasmine Finch SO
Event 31 Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Collegiate: C 38.23 6/2/1989 TCU
Porter, Smith, Sholars, Stewart
Facility: F 39.15 1984 Bud Light TC
Butler, Krulee, Smith, Lattany
School Finals Points
=======================================================================
1 Columbus St. 41.33
1) Xavier Matthews SR 2) Javian Williams FR
3) Mitchell Morand FR 4) Nate Blackmon SO
2 Nova Southeastern 41.72
1) Akeim David SR 2) Jared Robinson SO
3) Zaheem Anderson FR 4) Eric Moate SR
3 Berry 42.49
1) Derrell Mims JR 2) Quincy Watford SR
3) Mason Kinsey SO 4) Curtis Stone JR
Event 3 Women 400 Meter Dash
=======================================================================
Collegiate: C 49.71 4/23/2016 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 50.84 2015 Shakima Wimbley/Shana Cox, Miami/Penn State
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Janae Caldwell SO Florida Stat 55.39
2 Ukeyvia Beckwith FR Embry-Riddle 56.80
3 Kendra Deck Unattached 1:00.36
-- Robin Reynolds Unattached DNF
Event 23 Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Collegiate: C 43.70 5/27/2017 Fred Kerley, Texas A&M
Facility: F 45.30 2008 Charles Clark, Florida State
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Calvin Smith Unattached 45.76 1
2 Kyle Fearrington SO Florida Stat 47.15 1
3 Steven Gayle Life Speed 47.55 1
4 Joshua Ajero JR Albany State 48.00 1
5 Stanley Suber Unattached 48.26 2
6 Kenny Lane SR Florida Stat 49.63 2
7 Steven Simpkins SO Florida Stat 49.83 2
8 Newton Reid SO Florida Memo 50.02 2
9 Terrius McDougal FR Albany State 50.33 3
10 Dominic Lambert FR Florida Memo 50.49 3
11 Kenrick Williams FR Columbus St. 50.86 3
12 Justin Jackson FR Nova Southea 50.99 2
Event 1 Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Collegiate: C 10.78 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU
Facility: F 11.20 2008 Porscha Lucas, Texas A&M
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Angela Tenorio adidas 11.16F 0.3 1
2 Isidora Jimenez SR Unattached 11.35 0.3 1
3 Jayla Kirkland FR Florida Stat 11.46 0.3 1
4 Joanna Atkins Life Speed 11.46 0.3 1
5 Nyoka Maxwell SR C.A.N.I 11.86 0.3 1
6 Jogaile Petrokaite Unattached 11.90 -0.4 2
7 Kimmie Cunningham SO Florida Stat 12.09 -0.4 2
8 Dykearah Jones SO Albany State 12.15 -0.4 2
9 Shanila Chapman SR Columbus St. 12.33 -0.4 2
10 Olivia Ogles FR Florida Stat 12.40 0.3 1
11 Nia Flagg SO Florida Stat 12.49 -0.4 2
12 Edrei Yates SO Augusta 12.49 -0.4 2
13 Erykah Murray FR Unattached 13.06 -0.4 2
Event 21 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Collegiate: C 9.82 6/7/2017 Christian Coleman, Tennessee
Facility: F 9.96 2008 Travis Padgett, Clemson
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Teray Smith Empire Athle 10.34 1.0 1
2 Jeremy Phillips Unattached 10.42 1.0 1
3 Xavier Matthews SR Columbus St. 10.56 1.0 1
4 Christopher Jackson SO Albany State 10.63 1.1 2
5 Jamal Watkins SR Birmingham-S 10.64 1.0 1
6 Nate Blackmon SO Columbus St. 10.65 1.1 2
7 Harold Houston Empire Athle 10.69 1.0 1
8 Guillaume Richards FR Keiser Unive 10.72 1.0 1
9 Sean McCreary FR Augusta 10.93 -1.3 3
10 Caleb Walls FR Keiser Unive 11.06 1.0 1
11 Quincy Watford SR Berry 11.16 1.1 2
12 Jonelle Halog SR C.A.N.I 11.16 1.1 2
13 Roberson Beauvile JR Unattached 11.20 0.6 4
14 Derrell Mims JR Berry 11.22 -1.3 3
15 Mitchell Morand FR Columbus St. 11.34 -1.3 3
16 Mason Kinsey SO Berry 11.49 0.6 4
17 Justin Harrison SR Augusta 11.54 -1.3 3
18 Jamil Sawyerr FR Berry 11.92 0.6 4
19 Aaron Waddell FR Brewton-Park 11.99 0.6 4
Event 4 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Collegiate: C 1:59.10 4/15/2017 Raevyn Rogers, Oregon
Facility: F 2:01.10 1996 Joetta Clark, Unattached
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Dismuke Life Speed 2:10.29
1:01.726 (1:01.726) 2:10.283 (1:08.557)
2 Maudie Skyring SO Florida Stat 2:11.95
1:03.182 (1:03.182) 2:11.943 (1:08.762)
3 Madison Harris JR Florida Stat 2:12.33
1:03.502 (1:03.502) 2:12.321 (1:08.819)
4 Ginelle Demone SO Florida Stat 2:12.33
1:03.603 (1:03.603) 2:12.324 (1:08.721)
5 Caroline Cook SR SCAD Savanna 2:16.86
1:05.129 (1:05.129) 2:16.851 (1:11.723)
6 Julia Lockridge JR Tampa 2:18.92
1:06.470 (1:06.470) 2:18.912 (1:12.442)
7 Lauren Csubak JR Saint Leo 2:19.49
1:07.098 (1:07.098) 2:19.485 (1:12.388)
8 Elizabeth Jenkins FR Florida Stat 2:19.82
1:04.810 (1:04.810) 2:19.814 (1:15.004)
Event 24 Men 800 Meter Run
==========================================================================
Collegiate: C 1:43.55 6/10/2016 Donavan Brazier, Texas A&M
Facility: F 1:46.26 1994 Mark Everett, Unattached
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Humberto Freire SO Florida Stat 1:50.83 1
53.316 (53.316) 1:50.823 (57.508)
2 Dalton Morley FR Tampa 1:53.25 1
54.047 (54.047) 1:53.247 (59.200)
3 Matthew Butler SR Florida Stat 1:53.47 1
53.835 (53.835) 1:53.463 (59.628)
4 Matthew Corolis FR SCAD Savanna 1:55.23 1
54.578 (54.578) 1:55.229 (1:00.652)
5 Jamorris Hill SR Albany State 1:55.29 2
56.105 (56.105) 1:55.287 (59.182)
6 Jermaine Jones NA UNAT-SCAD Sa 1:57.22 2
55.462 (55.462) 1:57.217 (1:01.756)
7 Devoy Grey SO Florida Memo 1:57.78 1
53.467 (53.467) 1:57.775 (1:04.309)
8 Sheldon Harris Unattached 1:58.72 2
55.967 (55.967) 1:58.712 (1:02.746)
9 Drew Hart SO Embry-Riddle 1:59.52 1
56.459 (56.459) 1:59.515 (1:03.056)
10 Peterley Louis FR St. Thomas ( 2:04.04 2
57.223 (57.223) 2:04.033 (1:06.811)
-- Michael Hall JR Florida Stat DNF 1
53.112 (53.112)
-- Calahan Warren SO Embry-Riddle DNF 1
55.323 (55.323)
Event 10 Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Collegiate: C 53.21 6/13/2013 Kori Carter, Stanford
Facility: F 54.41 1996 Kim Batten, Florida State
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jazmine Elleston SR Nova Southea 1:03.64
2 Shy'Keya Wimberly SR Florida Stat 1:04.91
Event 30 Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Collegiate: C 47.56 6/11/2005 Kerron Clement, Florida
Facility: F 48.64 1992 Derrick Adkins, Georgia Tech
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Eric Alejandro SR Unattached 51.27 1
2 McDaniel Olivier TD Fitness 52.26 1
3 Victor Montgomery SR Montevallo 54.66 1
4 Tyricke Dickens FR Florida Stat 54.81 1
5 Mikevion Hall JR Edward Water 55.43 2
6 Marcus Pryor JR Embry-Riddle 58.97 2
-- D'Mitry Charlton JR Florida Stat FS 1
-- Chris Grinley SO Keiser Unive DNF 1
Event 2 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Collegiate: C 22.02 6/10/2017 Kyra Jefferson, Florida
Facility: F 22.43 2015 Shakima Wimbley, Miami
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Joanna Atkins Life Speed 22.99 0.1 1
2 Isidora Jimenez SR Unattached 23.27 0.1 1
3 Jayla Kirkland FR Florida Stat 23.51 0.1 1
4 Charonda Williams Unattached 23.77 -0.5 2
5 Janae Caldwell SO Florida Stat 24.48 -0.5 2
6 Nicole Setterington SR Unattached 25.01 -0.5 2
7 Kendra Deck Unattached 26.72 -0.5 2
Event 22 Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Collegiate: C 19.69 5/25/2007 Walter Dix, Florida State
Facility: F 20.10 2008 Walter Dix, Florida State
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Alex Quinonez Ecuador 20.43 -0.1 1
2 Teray Smith Empire Athle 20.72 -0.1 1
3 Calvin Smith Unattached 21.09 -0.1 1
4 Steven Gayle Life Speed 21.24 -0.1 1
5 Jeremy Phillips Unattached 21.26 -0.1 1
6 Jamal Watkins SR Birmingham-S 21.86 -0.1 1
7 DeShawn Frazier FR Florida Memo 21.99 -0.7 2
8 Carl Elliot, III SO Edward Water 22.00 -0.7 2
9 Guillaume Richards FR Keiser Unive 22.05 -0.7 2
10 Caleb Walls FR Keiser Unive 22.37 -0.7 2
11 Sean McCreary FR Augusta 22.42 -0.5 3
12 Stanley Suber Unattached 22.51 -0.7 2
13 Shai Brown Unattached 22.80 -0.7 2
14 Roberson Beauvile JR Unattached 23.15 -0.5 3
15 Jonelle Halog SR C.A.N.I 23.32 -0.5 3
Event 7 Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Collegiate: C 15:07.64 5/2/2009 Jenny Barringer, Colorado
Facility: F 15:54.00 2001 Breeda Dennehy, Unattached
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Colett Rampf SR Saint Leo 16:50.69
38.945 (38.945) 2:00.001 (1:21.056) 3:21.240 (1:21.240)
4:41.396 (1:20.156) 6:01.481 (1:20.085) 7:21.122 (1:19.641)
8:41.350 (1:20.229) 10:03.019 (1:21.669) 11:25.889 (1:22.870)
12:48.378 (1:22.489) 14:12.310 (1:23.932) 15:34.898 (1:22.588)
16:50.690 (1:15.792)
2 Jennifer Lima FR Florida Stat 18:02.41
40.325 (40.325) 2:04.250 (1:23.926) 3:30.009 (1:25.759)
4:55.918 (1:25.910) 6:21.709 (1:25.791) 7:49.231 (1:27.523)
9:17.385 (1:28.154) 10:45.726 (1:28.341) 12:14.346 (1:28.621)
13:42.634 (1:28.288) 15:11.450 (1:28.816) 16:40.650 (1:29.201)
18:02.402 (1:21.752)
3 Fatema Jaffer JR Florida Stat 18:08.81
39.322 (39.322) 2:00.258 (1:20.937) 3:21.537 (1:21.279)
4:41.646 (1:20.110) 6:04.023 (1:22.377) 7:30.527 (1:26.504)
8:58.438 (1:27.912) 10:28.195 (1:29.757) 11:59.006 (1:30.812)
13:30.618 (1:31.612) 15:03.033 (1:32.416) 16:36.145 (1:33.112)
18:08.804 (1:32.660)
4 Micah Weathers FR Augusta 18:13.10
41.014 (41.014) 2:05.095 (1:24.082) 3:30.471 (1:25.376)
4:56.770 (1:26.299) 6:22.128 (1:25.359) 7:49.534 (1:27.406)
9:17.673 (1:28.140) 10:46.702 (1:29.029) 12:17.572 (1:30.871)
13:47.659 (1:30.088) 15:19.185 (1:31.526) 16:50.042 (1:30.858)
18:13.093 (1:23.051)
5 Lara Way SR Augusta 18:21.83
40.754 (40.754) 2:04.639 (1:23.886) 3:30.311 (1:25.672)
4:56.191 (1:25.880) 6:21.894 (1:25.704) 7:48.927 (1:27.033)
9:17.128 (1:28.201) 10:46.412 (1:29.284) 12:17.945 (1:31.533)
13:52.018 (1:34.074) 15:25.102 (1:33.084) 16:56.774 (1:31.673)
18:21.822 (1:25.048)
6 Zoe Jarvis FR Tampa 18:32.28
40.903 (40.903) 2:04.590 (1:23.687) 3:30.875 (1:26.286)
4:57.737 (1:26.862) 6:28.390 (1:30.654) 7:59.358 (1:30.968)
9:30.320 (1:30.962) 11:02.697 (1:32.377) 12:35.611 (1:32.915)
14:08.733 (1:33.122) 15:42.614 (1:33.881) 17:15.525 (1:32.912)
18:32.271 (1:16.747)
7 Mckenzie Knudsen SO Augusta 18:47.59
43.129 (43.129) 2:08.096 (1:24.968) 3:35.075 (1:26.980)
5:02.367 (1:27.292) 6:30.603 (1:28.236) 7:59.144 (1:28.541)
9:29.760 (1:30.616) 11:01.865 (1:32.105) 12:35.547 (1:33.683)
14:08.854 (1:33.308) 15:42.920 (1:34.066) 17:17.058 (1:34.138)
18:47.582 (1:30.524)
8 Sarah Myers FR Florida Stat 18:53.46
42.269 (42.269) 2:07.462 (1:25.194) 3:34.474 (1:27.012)
5:01.701 (1:27.228) 6:30.027 (1:28.327) 7:58.555 (1:28.528)
9:29.126 (1:30.571) 11:01.652 (1:32.527) 12:35.282 (1:33.631)
14:10.551 (1:35.269) 15:46.304 (1:35.753) 17:22.306 (1:36.002)
18:53.454 (1:31.148)
9 Josie Gray SO Embry-Riddle 19:03.19
42.858 (42.858) 2:07.762 (1:24.905) 3:34.793 (1:27.031)
5:02.074 (1:27.281) 6:30.352 (1:28.279) 7:58.795 (1:28.444)
9:29.321 (1:30.526) 11:02.170 (1:32.850) 12:37.567 (1:35.397)
14:16.685 (1:39.118) 15:57.112 (1:40.428) 17:35.847 (1:38.736)
19:03.190 (1:27.344)
10 Micaela Torres FR Florida Stat 19:07.61
41.860 (41.860) 2:05.406 (1:23.547) 3:31.390 (1:25.984)
4:58.662 (1:27.272) 6:28.690 (1:30.029) 7:59.030 (1:30.340)
9:29.986 (1:30.956) 11:02.649 (1:32.664) 12:38.702 (1:36.053)
14:19.754 (1:41.052) 15:59.624 (1:39.871) 17:37.011 (1:37.388)
19:07.608 (1:30.597)
11 Kathryn Bernicke FR Florida Stat 19:12.87
41.477 (41.477) 2:05.329 (1:23.852) 3:31.101 (1:25.772)
4:58.583 (1:27.483) 6:29.033 (1:30.450) 7:59.631 (1:30.599)
9:32.412 (1:32.781) 11:08.954 (1:36.543) 12:46.479 (1:37.525)
14:23.730 (1:37.252) 16:01.534 (1:37.804) 17:38.738 (1:37.204)
19:12.866 (1:34.129)
12 Susana Gutierrez SO St. Thomas ( 19:20.07
40.626 (40.626) 2:04.862 (1:24.236) 3:30.578 (1:25.716)
4:56.494 (1:25.916) 6:23.490 (1:26.997) 7:55.807 (1:32.317)
9:29.734 (1:33.928) 11:06.338 (1:36.604) 12:46.179 (1:39.841)
14:24.250 (1:38.072) 16:06.384 (1:42.134) 17:46.972 (1:40.588)
19:20.064 (1:33.092)
13 Claire Hooker SO Florida Stat 19:55.22
43.388 (43.388) 2:08.366 (1:24.978) 3:36.326 (1:27.961)
5:08.296 (1:31.970) 6:43.046 (1:34.750) 8:18.757 (1:35.712)
9:56.456 (1:37.700) 11:36.250 (1:39.795) 13:15.906 (1:39.656)
14:56.995 (1:41.090) 16:38.142 (1:41.148) 18:17.970 (1:39.828)
19:55.212 (1:37.243)
14 Ryleigh Donegan JR Tampa 20:17.28
43.155 (43.155) 2:07.999 (1:24.844) 3:35.436 (1:27.437)
5:08.417 (1:32.981) 6:43.329 (1:34.912) 8:23.106 (1:39.778)
10:06.895 (1:43.789) 11:49.122 (1:42.227) 13:34.421 (1:45.300)
15:19.705 (1:45.284) 17:03.653 (1:43.948) 18:44.398 (1:40.746)
20:17.273 (1:32.875)
15 Eva Salazar-Torres SO Columbus St. 20:52.50
43.871 (43.871) 2:10.327 (1:26.456) 3:43.933 (1:33.606)
5:20.567 (1:36.635) 6:59.171 (1:38.604) 8:41.954 (1:42.784)
10:28.158 (1:46.204) 12:14.278 (1:46.120) 14:00.374 (1:46.096)
15:48.843 (1:48.470) 17:34.196 (1:45.353) 19:16.130 (1:41.935)
20:52.496 (1:36.366)
-- Melissa Zyla JR Florida Stat DNF
45.010 (45.010) 2:16.161 (1:31.151) 3:51.454 (1:35.293)
5:29.634 (1:38.181)
-- Alli Hay FR Columbus St. DNF
41.460 (41.460) 2:04.801 (1:23.341) 3:30.185 (1:25.384)
4:57.498 (1:27.313) 6:29.352 (1:31.855)
-- Nicole Kvitkauskaus JR Embry-Riddle DNF
43.717 (43.717)
Event 27 Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Collegiate: C 13:08.40 4/8/1978 Henry Rono, Washington State
Facility: F 13:45.20 1982 Barry Brown, Florida TC
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jacob Nkamasiai FR Keiser Unive 14:51.03
37.812 (37.812) 1:51.677 (1:13.865) 3:04.489 (1:12.812)
4:16.490 (1:12.002) 5:29.004 (1:12.514) 6:40.356 (1:11.352)
7:52.645 (1:12.289) 9:04.340 (1:11.696) 10:13.918 (1:09.578)
11:26.692 (1:12.775) 12:38.110 (1:11.419) 13:45.828 (1:07.718)
14:51.025 (1:05.197)
2 Justin Garrard SR Kansas City 14:58.60
38.386 (38.386) 1:52.023 (1:13.637) 3:04.744 (1:12.721)
4:16.658 (1:11.914) 5:29.240 (1:12.583) 6:40.603 (1:11.364)
7:52.887 (1:12.284) 9:04.568 (1:11.681) 10:14.163 (1:09.596)
11:26.772 (1:12.609) 12:37.785 (1:11.013) 13:46.149 (1:08.364)
14:58.600 (1:12.452)
3 Tyson Murray SO Florida Stat 15:17.34
38.551 (38.551) 1:52.228 (1:13.677) 3:05.014 (1:12.786)
4:17.074 (1:12.060) 5:29.534 (1:12.460) 6:40.854 (1:11.321)
7:53.170 (1:12.316) 9:04.862 (1:11.692) 10:16.852 (1:11.990)
11:32.221 (1:15.369) 12:48.364 (1:16.144) 14:05.973 (1:17.609)
15:17.336 (1:11.364)
4 Hunter Kimball FR Augusta 15:17.86
38.274 (38.274) 1:51.817 (1:13.543) 3:04.692 (1:12.876)
4:16.850 (1:12.158) 5:29.525 (1:12.676) 6:41.271 (1:11.747)
7:54.534 (1:13.264) 9:09.145 (1:14.611) 10:23.071 (1:13.927)
11:38.684 (1:15.613) 12:53.854 (1:15.170) 14:09.104 (1:15.251)
15:17.858 (1:08.755)
5 Noah Hulett JR Augusta 15:17.88
37.357 (37.357) 1:51.250 (1:13.893) 3:04.440 (1:13.191)
4:17.108 (1:12.668) 5:29.690 (1:12.583) 6:41.072 (1:11.382)
7:53.898 (1:12.826) 9:08.286 (1:14.389) 10:23.349 (1:15.063)
11:38.393 (1:15.044) 12:53.570 (1:15.177) 14:09.250 (1:15.681)
15:17.876 (1:08.626)
6 Bernhard Obrecht Unattached 15:26.59
38.104 (38.104) 1:52.482 (1:14.378) 3:05.300 (1:12.819)
4:16.926 (1:11.626) 5:29.918 (1:12.992) 6:41.567 (1:11.650)
7:54.858 (1:13.291) 9:08.739 (1:13.882) 10:23.677 (1:14.938)
11:39.346 (1:15.670) 12:54.389 (1:15.043) 14:12.012 (1:17.624)
15:26.583 (1:14.572)
7 Josh Thompson SR Augusta 15:47.12
38.769 (38.769) 1:52.040 (1:13.272) 3:04.921 (1:12.881)
4:17.338 (1:12.418) 5:29.307 (1:11.969) 6:41.095 (1:11.788)
7:56.411 (1:15.316) 9:13.991 (1:17.580) 10:32.386 (1:18.396)
11:51.782 (1:19.396) 13:11.678 (1:19.896) 14:30.142 (1:18.464)
15:47.114 (1:16.972)
8 Mitch Arnold SR Tampa 16:12.94
37.486 (37.486) 1:52.606 (1:15.120) 3:05.762 (1:13.156)
4:20.846 (1:15.085) 5:37.772 (1:16.926) 6:55.296 (1:17.524)
8:13.831 (1:18.536) 9:32.595 (1:18.764) 10:52.730 (1:20.136)
12:13.674 (1:20.944) 13:34.626 (1:20.952) 14:54.830 (1:20.205)
16:12.937 (1:18.107)
9 Ian Bordelon SR Unattached 16:34.31
38.975 (38.975) 1:53.056 (1:14.081) 3:06.164 (1:13.108)
4:19.998 (1:13.835) 5:35.265 (1:15.267) 6:52.010 (1:16.746)
8:11.618 (1:19.608) 9:32.885 (1:21.268) 10:52.549 (1:19.664)
12:14.350 (1:21.801) 13:38.286 (1:23.936) 15:05.349 (1:27.064)
16:34.306 (1:28.958)
10 Adam Lawrence JR Embry-Riddle 17:22.63
39.155 (39.155) 1:53.235 (1:14.080) 3:06.740 (1:13.505)
4:20.734 (1:13.994) 5:36.319 (1:15.586) 6:55.166 (1:18.848)
8:17.965 (1:22.799) 9:46.277 (1:28.312) 11:13.013 (1:26.736)
12:39.134 (1:26.121) 14:06.645 (1:27.512) 15:41.477 (1:34.832)
17:22.629 (1:41.152)
-- Baldomero Esquivel FR Florida Memo DNF
38.912 (38.912) 1:52.891 (1:13.980) 3:06.482 (1:13.592)
4:21.526 (1:15.044)
Event 32 Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Collegiate: C 2:59.59 6/11/2005 LSU
Dardar, Willie, Brazell, Cater
Facility: F 3:03.34 1985 Georgia Tech
Krehnbrink, Hind, Bernard, Armour
School Finals Points
=======================================================================
1 Albany State 3:17.71
1) Joshua Ajero JR 2) Terrius McDougal FR
3) Dorin Thornton FR 4) Jamorris Hill SR
1:38.425 (1:38.425) 2:29.786 (51.362) 3:17.709 (47.923)
2 Florida Memorial 3:17.80
1) Dominic Lambert FR 2) Newton Reid SO
3) Devoy Grey SO 4) DeShawn Frazier FR
1:40.397 (1:40.397) 2:29.354 (48.958) 3:17.792 (48.438)
Event 8 Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Collegiate: C 9:24.41 6/11/2016 Courtney Frerichs, New Mexico
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sarah Candiano JR Florida Stat 11:11.77
46.792 (46.792) 2:12.443 (1:25.651) 3:38.344 (1:25.901)
5:05.575 (1:27.231) 6:36.605 (1:31.030) 8:11.447 (1:34.842)
9:45.390 (1:33.943) 11:11.761 (1:26.371)
2 Althea Hewitt JR Florida Stat 11:16.16
46.773 (46.773) 2:12.682 (1:25.909) 3:40.858 (1:28.176)
5:10.130 (1:29.272) 6:41.189 (1:31.059) 8:13.042 (1:31.853)
9:46.819 (1:33.777) 11:16.153 (1:29.334)
3 Andrea Peterson FR St. Thomas ( 11:36.51
47.363 (47.363) 2:16.685 (1:29.322) 3:49.673 (1:32.988)
5:24.042 (1:34.369) 6:58.998 (1:34.956) 8:35.247 (1:36.249)
10:09.921 (1:34.674) 11:36.505 (1:26.584)
4 Diana Petrmichlova SR Augusta 11:54.09
48.031 (48.031) 2:17.723 (1:29.692) 3:51.337 (1:33.614)
5:26.886 (1:35.549) 7:03.914 (1:37.028) 8:44.431 (1:40.517)
10:23.567 (1:39.136) 11:54.090 (1:30.523)
5 Amber Palermo SR Augusta 12:13.78
48.366 (48.366) 2:18.652 (1:30.286) 3:53.794 (1:35.142)
5:31.487 (1:37.693) 7:12.913 (1:41.426) 8:55.888 (1:42.975)
10:38.513 (1:42.625) 12:13.778 (1:35.265)
6 Rachel Jarriel FR Brewton-Park 13:11.87
48.949 (48.949) 2:27.592 (1:38.643) 4:11.221 (1:43.629)
5:56.652 (1:45.431) 7:43.357 (1:46.705) 9:36.888 (1:53.531)
11:27.244 (1:50.356) 13:11.862 (1:44.618)
7 Kaitlyn Buck FR Embry-Riddle 13:21.45
47.651 (47.651) 2:17.384 (1:29.733) 4:00.275 (1:42.891)
5:52.324 (1:52.049) 7:46.114 (1:53.790) 9:39.095 (1:52.981)
11:32.583 (1:53.488) 13:21.447 (1:48.864)
Event 28 Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Collegiate: C 8:05.40 5/13/1978 Henry Rono, Washington State
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tadgh McGinty FR Saint Leo 9:48.61
39.501 (39.501) 1:50.733 (1:11.232) 3:04.534 (1:13.801)
4:20.048 (1:15.514) 5:38.420 (1:18.372) 7:00.277 (1:21.857)
8:25.701 (1:25.424) 9:48.610 (1:22.909)
2 Bosco Hakuzimana FR Brewton-Park 10:21.97
39.804 (39.804) 1:54.460 (1:14.656) 3:15.112 (1:20.652)
4:38.534 (1:23.422) 6:03.871 (1:25.337) 7:30.789 (1:26.918)
8:58.101 (1:27.312) 10:21.970 (1:23.869)
3 Max Groff SO SCAD Savanna 11:06.89
39.700 (39.700) 1:59.139 (1:19.439) 3:25.228 (1:26.089)
4:52.497 (1:27.269) 6:24.698 (1:32.201) 7:58.532 (1:33.834)
9:33.503 (1:34.971) 11:06.889 (1:33.386)
4 Justin Haber FR Unattached 12:31.08
41.970 (41.970) 2:12.999 (1:31.029) 3:48.645 (1:35.646)
5:30.161 (1:41.516) 7:16.111 (1:45.950) 9:02.229 (1:46.118)
10:49.098 (1:46.869) 12:31.072 (1:41.974)
|